Blackjack

Blackjack to jedna z najpopularniejszych gier kasynowych na świecie. Zawdzięcza to bardzo łatwej rozgrywce i przystępności dla graczy. Przejrzyste zasady gry i duże możliwości dla bardziej zaawansowanych użytkowników sprawiają, że blackjack przez całe dziesięciolecia utrzymuje się na szczycie popularności wszystkich kasyn.

Czym właściwie jest blackjack? To rywalizacja z krupierem o to, kto będzie miał w ręce lepsze karty. To właśnie możliwość wygrania z drugą osobą sprawia, że blackjack jest tak popularny. Pomimo tego, że zasady gry są banalnie proste dla nowego gracza, a nauka zajmuje kilka minut, istnieje wiele strategii i zaawansowanych systemów liczenia kart, które wymagają ogromnego doświadczenia i dużych umiejętności. Wszystko to sprawia, że ta popularna gra stołowa, to idealna pozycja zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych graczy. W miarę jak gracz staje się bardziej doświadczony, ma możliwość wpływu na prawdopodobieństwo ogrania krupiera.

Jak grać w blackjacka

Dwie karty na ręku z 21 punktami to Blackjack.

Jeśli ktoś kiedykolwiek interesował się grami karcianymi, z pewnością słyszał o grze w „oczko” lub w „21”. Blackjack opiera się na bardzo podobnych zasadach. Krupier rozdaje sobie i przeciwnikowi po 2 karty. Każda karta w talii posiada konkretną wartość:

 • karty z numerami mają taką samą wartość jak liczba, która się na nich znajduje,
 • postaci mają wartość równą 10,
 • As ma wartość równą 1 lub 11 – w zależności od tego, co bardziej pasuje graczowi w danej sytuacji.

Gracz musi ocenić swoje karty i zdecydować, czy dobierać kolejną kartę, czy podwoić stawkę lub spasować i sprawdzić, jakie karty udało się zgromadzić krupierowi. Jeśli uda mu się trafić 21 (np. As, przyjmujący wartość 11 + karta postaci albo As, przyjmujący wartość 1 + karta postaci + karta z liczbą 10), krupier wypłaca równowartość 150% zakładu.

 • Dobieranie – gracz zawsze może zdecydować o dobraniu dowolnej liczby kart, która pozwoli mu się zbliżyć do wartości wynoszącej 21.
 • Rozdzielanie – prawie wszystkie wersje blackjacka pozwalają na rozdzielanie kart na dwie ręce, jeśli gracz ma odpowiednią liczbę kart. Przy rozdzielaniu kart należy wziąć pod uwagę fakt, że zakład zostanie podwojony.
 • Podwajanie – jeśli gracz uzna, że ma wyjątkowo dobre karty, może podwoić swój zakład na początku rozgrywki. W dalszej części zabawy nie można już podwajać zakładu.
 • Poddawanie – jeśli odkrytą kartą u krupiera jest as, gracz może zdecydować o poddaniu partii.

Jak widać, zasady rozgrywki są niezwykle proste i każdy powinien bez problemu poradzić sobie z ich opanowaniem już po kilku rozegraniach. Gra jest bardzo dynamiczna i jedna partia nie trwa dłużej niż minutę.

Wszystko to staje się nieco bardziej skomplikowane, jeśli ktoś zacznie się zgłębiać w szczegóły i zacznie stosować popularne strategie dotyczące liczenia kart. Gospodarz losuje karty z kilku talii kart składających się z 52 kart. Im więcej talii jest w grze, tym trudniej jest liczyć karty. Kasyna zaczęły stosować większą liczbę kart, kiedy okazało się, że systemy liczenia umożliwiły graczom na znaczące zwiększenie prawdopodobieństwa wygranej.

Wariacje blackjacka

Jak to zawsze w historii bywa, jeśli ktoś zaczyna ingerować w zasady rozgrywki, zaczynają się pojawiać nowe wariacje danej zabawy. Wszystkie rodzaje gry są bardzo podobne do siebie i każdy, kto kiedykolwiek bawił się przy blackjacku, powinien się w nich odnaleźć.

 • Blackjack klasyczny – najpopularniejsza wariacja. Pozwala na rozdzielanie i podwajanie. Dodatkowo gospodarz może dobierać karty, posiadając Asa.
 • Blackjack progresywny – wersja dla graczy szukających większych wrażeń. Rozgrywka odbywa się z zakładem pobocznym, którego wartość cały czas wzrasta. Należy zwrócić uwagę na fakt, że w blackjacku progresywnym przewaga kasyna nad graczem jest stosunkowo wysoka w porównaniu z innymi wariacjami.
 • Ponton – popularna angielska wersja blackjack. Ponton to sytuacja, kiedy komuś uda się zgromadzić aż 5 kart w jednej ręce, jednocześnie nie przegrywając.
 • Blackjack 21 – standardowa wersja, w której gracz stara się uzyskać wartość kart jak najbardziej zbliżoną do 21.
 • Switch – gracz otrzymuje karty do dwóch rąk. Może swobodnie zamieniać karty pomiędzy rękami w celu uzyskania jak najlepszej kombinacji kart.
 • Idealne pary – bardzo ciekawa wersja blackjacka. Polega na gromadzeniu par tych samych kart. Wygrana zależy od wartości pary w ręce. Trafienie idealnej pary (król kier + król kier) zapewnia wygraną na poziomie 30:1.

Zabawa w kasynie online

Granie w blackjacka przez Internet nieco się różni w stosunku do kasyna na żywo. Bawiąc się poprzez aplikację, nie ma krupiera, który rozdaje karty. Za wszystko odpowiadają odpowiednie algorytmy, czyli gracz rywalizuje z komputerem. Wersja internetowa nie posiada tego ciekawego czynnika, jakim jest rywalizacja z drugim człowiekiem, jednak dla wielu graczy nie stanowi to różnicy. Ktoś, kto zjadł przysłowiowe zęby na zabawie w blackjacka, nie przywiązuje wagi do takiego stanu rzeczy.

Należy zaznaczyć, że stołu wirtualnego nie da się zająć i w kasynie online jest nieograniczona liczba miejsc przy stole. Dodatkowo wszystko odbywa się automatycznie, więc gracz oszczędza bardzo dużo czasu.

Zabawa w kasynie na żywo

Grając w blackjacka w kasynie na żywo, można się poczuć, jakby się przebywało w kasynie stacjonarnym. Rywalizacja z prawdziwą osobą wynosi rozgrywkę przez Internet na całkowicie nowy poziom. Profesjonalny krupier rozdaje karty graczom i obsługuje ich w taki sam sposób, jakby znajdowali się w tym samym pomieszczeniu. Dzięki technologiom strumieniowania na żywo wszystko odbywa się szybko i sprawnie.